9 Haziran 2016 Perşembe

Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

  Merhaba Uluslararası İlişkiler bölümünü okumak isteyen, halihazırda okuyan yada okuyup bitirmiş genç mezun arkadaşlarım. Hepinize merhaba.
   Bölüm hakkında genel bir taslak oluşturup hızlıca iş imkanlarına geçeceğim. Öncelikle kendinize şu soruyu sorun , neden uluslararası ilişkiler ? Bu sorunun cevabını mantıklı bir şekilde verebiliyorsanız diğer kısımlara geçelim. Yok sadece adı güzel , başka bölüm yok vb cümleler kuruyorsanız daha fazla meslek araştırmanızı tavsiye ederim. En azından hedefi olmayan bir insanın gireceği son İİBF bölümü diyebilirim bu bölüm için.
   Siyaset, hukuk , sosyoloji ,tarih,politika ,ekonomi ve coğrafya gibi konulara ilginiz varsa bu bölümü tercih etmelisiniz. Uluslararası İlişkiler bölümü birçok farklı disiplini bir arada bulundurur ve hepsini harmanlamanızı ister. Özellikle üniversite tercihi yapan kişiler bu noktada her üniversitede okutulan derslere göz atıp öyle tercih yapmalı.
   İkinci olarak okuduğunuz üniversite size hedefinize giden yolda tüm kapıları hem açabilir hem kapatabilir. Şöyle ki hayalleriniz  Dış işleri bakanlığından geçiyorsa en prestijli üniversiteler sizi hedefinize daha rahat ulaştırır. Okuduğunuz üniversiteye göre çalışma alanlarınızda değişecektir. Tabiki istisnalar var ama kaideyi bozmaz değil mi?
   Her mesleğe göre tek tek yapılması gerekenleri yazmam imkansız ancak size herkesin mutlaka yapması gerekenleri yazacağım. Tabi ki bunlar benim doğrularım eleştiriye açığım.
    Öncelikle hangi mesleği düşünürseniz düşünün ortalama çok önemli bunu bilin. Ben bunu 3. sınıfta anladım ve çok geçti. En başından işi sıkı tutun. İlk önce öğrenci olduğunuzu unutmayın.
    İkinci olarak İngilizce. Üniversite mezunu olmak artık maharet sayılmıyor . Aynı şekilde ingilizce bilmekte. İnsanlar İngilizcenin yanına 2-3 tane daha koymuş sizi sollamaya hazır bilginiz olsun. En azından bu dili anadiliniz gibi öğrenmeye bakın.
    Son olarak sosyallik. Artık iletişim çağındayız. Kendinizi eve kapatıp derslere verin demiyorum asla. Dengeyi tutturun. En az bir kurumda gönüllü çalışın. Üniversite kulüplerinde aktif olun. Mezun olduktan sonra hatırlayacağınız en güzel anıları ve dostlukları bu sayede elde edeceksiniz. Özellikle sosyal sorumluluk projeleri benim için çok önemli. Çünkü orada hiç bir çıkar gözetmeden bulunan birçok insanla tanışıyor ve yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım ediyorsunuz. Bunun verdiği his hala insanlığın ölmediğine şahit olmanın mutluluğu oluyor.
    Gelelim iş imkanlarına.
Özel Sektör
Piyasada uluslararası ilişkiler mezunu aranıyor diye bir ilan göremezsiniz. Eğer özel sektörde çalışmayı düşünüyorsanız işiniz zor. Başka bölümlere özellikle işletme bölümüme yamanmaya başlarsınız. En fazla dış ticaret yapan firmalara gidebilirsiniz buda yabancı dilinize bağlı. Şirketlerin istediği finans ekonomi vb bilgilerine sahip değiliz maalesef. Biz sadece ülkelerin ekonomilerini biliriz. Bu yüzden bu açığı ancak stajla doldurabilirsiniz.
Düşünce Kuruluşları
     Bölümle ilgili düşünce kuruluşlarında çalışabilirsiniz. Birçok kuruluş var ama herkese yetecek istihdam alanı maalesef yok. Yine önceliği stajlarla kazanabilirsiniz. Buralarda çalışmak sizi daha mutlu eder ayrıca, çünkü 4 yıl boyunca edindiğiniz bilgileri kullanabilirsiniz.
Devlet 
   Devlette iki seçeneğiniz var. A ve B grubu KPSS . A grubu yani alan sınavı bakanlıklarda üst düzey memur olmanıza açılan kapıdır. B grubu is düz memur demek. Gönül A grubunu ister ama belirtmeliyim ki kriterleri çok yüksek bu yüzden B yi de küçümsemeyin.
STK
  Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışabilirsiniz ama düşük maaş + fazlaca yorgunluk demektir STK genel olarak. Unutmayın.
Akademi
  Ortalamanızı yüksek tuttuysanız . Başarılı ve düzgün ahlaklı bir öğrenci olmayı da başarmışsanız araştırma görevlisi olarak okulda kalmayı da düşünebilirsiniz. Bölümü seviyorsanız yorulmazsınız ama unutmayın bir ömür öğrenci olarak yaşayacaksınız.

Tüm bunların yanında hepsine ortalama düzeyde sahipseniz ve birazda şansınız varsa sizi iyi yerlerde görebiliriz diyor yazıma burada son veriyorum.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler, umarım faydalı olabilmişimdir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder